Galaretka z czarnej porzeczki

Galaretka z czarnej porzeczki

Tym razem zawitała do mniej dojrzała i słodka czarna porzeczka. Ponieważ historia lubi się powtarzać tak więc znowu zabrałam się za galaretkę. Smak jest wyjatkowy a lista możliwości na jej wykorzystanie baaardzo długa 🙂


Poziom trudności: Łatwy

Przygotowanie: 70 minut plus oczyszczenie owoców


Składniki (około 7-9 małych słoiczków):

1,5 kg Czarna porzeczka
600-900g  Cukier (biały, trzcinowy, brązowy)


Słoiczki i zakrętki wyparzamy oraz wycieramy do sucha.

Porzeczkę oczyszczamy (usuwamy ogonki) i płuczemy. Następnie przesypujemy do średniego garnka (najlepiej z podwójnym/nie przywierającym dnem). Owoce rozgniatamy i dusimy na niedużym ogniu przez około 30 minut, często mieszając (łatwo je przypalić ze względu na gęstą, kleistą konsystencję)

Szykujemy drugi garnek. Przecieramy do niego owoce przez drobne sito tak aby pozostały nam praktycznie same pestki i skórki. Cały gęsty mus jaki osadził się na zewnętrznej stronie sitka zbieramy łyżką do garnka.

Dodajemy cukier, dokładnie mieszamy i zagotowujemy.  Zmniejszamy ogień i gotujemy przez kolejne 20-25 minut. Ilość dodanego cukru zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz użytych owoców. Moje porzeczki były wyjatkowo słodkie, dlatego cukier dodawałam stopniowo i sprawdzałam.

Kiedy sok będzie już gotowy, zmniejszamy ogień na minimum i zaczynamy nalewać do słoiczków. Upewniamy się, aby szyjka słoiczka oraz zakrętka były suche i czyste. Każdy słoiczek napełniamy pozostawiając około 1mm od wierzchu. Porządnie zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Pozostawiamy do wystygnięcia. Inne metody pasteryzacji przetworów znajdują się w dalszej części przepisu.

Ważne: Jeżeli spod zakrętki zacznie wydostawać  się płyn musimy ją zmienić. Świadczy to o tym, że jest uszkodzona i może doprowadzić do psucia się przetworów.

Tradycyjna pasteryzacja:  Zakręcone słoiczki wstawiamy do dużego, szerokiego garnka, wyłożonego na dnie bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym (zapobiega przypadkowemu stłuczeniu podczas gotowania). Zalewamy wodą do 3/4 wysokości słoiczka. Od momentu zagotowania wody wokół słoiczków, podgrzewamy je na mniejszym ogniu przez około 10-15 minut . Wyjmujemy, stawiamy do góry dnem i studzimy .

Pasteryzacja na sucho: Wstawiamy słoiczki do zimnego piekarnika.  Następnie rozgrzewamy go do 100-110 stopni. Od momentu osiągnięcia pełnej temperatury przez piekarnik pasteryzujemy słoiczki przez około 30 minut. Po upływie czasu wyjmujemy je z piekarnika, stawiamy do góry dnem i pozostawiamy do wystygnięcia.

Smacznego 🙂

 

Dodaj komentarz