Piernik z bakaliami

Przepyszny, bardzo aromatyczny piernik z bakaliami i polewą z gorzkiej czekolady jest nieodłącznym elementem świąt w naszej rodzinie. Nie wyobrażam sobie, aby w tym czasie mogło go zabraknąć.


Poziom trudności: Średni

Przygotowanie: 3,5 godziny


Składniki

250g Płynny miód (opcjonalnie w formie stałej patrz krok 4)
600g (4 szklanki) + 1 łyżka (do bakalii) Mąka Tortowa
1 pełna łyżeczka Sody oczyszczonej
2 opakowania Przyprawa korzenna do piernika
250g Masło
375g Mleko
500g Cukier (z tego 4 łyżki stołowe na karmel)
4 Jajka (temperatury pokojowej)
2 łyżki Oliwa ( do karmelu)

Dodatki: 500g Bakalie (figi, rodzynki, daktyle, śliwki, owoce kandyzowane, morele), 400g Orzechy ( laskowe, włoskie, migdały),

Polewa czekoladowa: 200g Gorzka czekolada ( dwie tabliczki), 1,5 łyżki Masło, 1,5 łyżki Oliwa

Przygotowanie blachy: Papier do pieczenia, 1 łyżka masła do smarowania, bułka tarta


 Piernik jest jednym z ciast które lubi ciepło, dlatego wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej lub letnie, ostudzone. Niektóre z poniższych kroków możemy przygotowywać na kuchni jednocześnie.

  1. Masło rozpuszczamy na małym ogniu, nie dopuszczając do zagotowania. Wyłączamy.
  2. Mleko podgrzewamy z cukrem w garnuszku (odsypujemy 4 łyżki na karmel), mieszając, tylko do momentu, aż rozpuści się cukier. Wyłączamy.
  3. Jajka wybijamy do miseczek oddzielając żółtka od białek. Do białek dodajemy szczyptę soli.
  4. Jeżeli używamy gęstego miodu ze słoiczka musimy go podgrzać, aby się rozpuścił. Najlepiej w tym celu skorzystać z kąpieli wodnej, wstawiając naczynie z miodem do ciepłej wody lub  druga metoda do mikrofalówki, podgrzewając i mieszając z przerwami co 10 sekund.
  5. Przygotowujemy karmel. Cukier (4 łyżki) podgrzewamy na małym ogniu w garnuszku najlepiej z podwójnym dnem. Kiedy cukier zacznie się rozpuszczać (zacznie się proces karmelizacji) musimy zalać go 50 ml wrzącej wody, cały czas energicznie mieszając. Karmel musi mieć konsystencję mniej więcej płynnego miodu. Pozostawiamy w garnuszku do schłodzenia mieszając z dwoma łyżkami oliwy.
  6. Do letniego karmelu, dodajemy ostudzone masło. Mieszamy. Kolejno dodajemy rozpuszczony, letni miód, przyprawy do piernika, żółtka i na koniec mleko z cukrem. Mieszamy do połączenia składników. Możemy w tym celu użyć miksera lub robota kuchennego.
  7. W oddzielnej misce przesiewamy mąkę z sodą. Dodajemy do masy piernikowej stopniowo po jednej łyżce mąki i miskujemy do uzyskania jednolitej masy.
  8.  Odstawiamy na 60 minut.
  9. W międzyczasie przygotowujemy dużą blachę. Papier smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą.
  10. Bakalie zalewamy wrzątkiem. Pozostawiamy tak, aby zmiękły na około 30 minut. Odcedzamy, osuszamy i kroimy w małe kawałeczki. Dodajemy łyżkę mąki i mieszamy z bakaliami, aby były delikatnie pokryte.
  11. Orzechy kroimy na drobne kawałki lub rozdrabniamy w blenderze. Dodajemy do bakalii.
  12. Białka ubijamy na sztywną pianę.
  13. Po upływie godziny do piernikowej masy dodajemy bakalie i dokładnie mieszamy szpatułką. Zaraz po tym dodajemy białka, delikatnie mieszamy do połączenia z masą ( tylko szpatułką).
  14. Gotową masę przekładamy na blachę do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni ( pieczenie z termoobiegiem). Po około 30 minutach temperaturę zmniejszamy do 160 stopni. Piernik pieczemy między 70-85 minut, do suchego patyczka. W celu sprawdzenia ciasta nakłuwamy je długim patyczkiem najlepiej na środku i sprawdzamy czy zostaje na nim rzadkie ciasto.
  15. Kiedy ciasto będzie już gotowe, wyłączamy piekarnik i pozostawiamy zamknięty przez 10 minut. Następnie uchylamy drzwiczki i pozostawiamy tak na kilka minut. Po czym ciasto wyjmujemy na drewnianą deskę.
  16. Pozostawiamy do ostygnięcia.
  17. Następnie przygotowujemy polewę z gorzkiej czekolady. Do rondelka wsypujemy czekoladę połamaną w kostki, 1,5 łyżki masła i 1,5 łyżki oliwy. Podgrzewamy na małym ogniu, cały czas mieszając. Kiedy masa zrobi się jednolita, wyłączamy gaz i pozostawiamy na kilka minut aby delikatnie się schłodziła. Po czym wylewamy ją wzdłuż ciasta (na środku) i delikatnie rozsmarowujemy na boki, aby pokryć cały wierzch. Wygładzamy i pozostawiamy do zastygnięcia na 1-2 godziny. Polewę możemy udekorować np kilkoma orzechami włoskimi.

Dodaj komentarz