Krem ze szparagów

Krem ze szparagów

Szparagi są niskokalorycznym warzywem (około 18-20 kcal na 100g) bogatym w składniki mineralne (na przykład potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo) i witaminy (witamina A, C, K, E, B6 oraz kwas foliowy i tiaminę) . Zalet tego warzywa jest całe mnóstwo a oto niektóre z nich: ✿ zawierają kwas foliowy niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu ✿ mają działanie moczopędne oraz wspomagają pracę nerek ✿ wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu pokarmowego ✿ poprawiają wygląd skóry, włosów i paznokci.

Dlatego w sezonie szparagowym warto jest chociaż raz przyrządzić zupę krem z dodatkiem tego warzywa.  Jest przepyszna i bardzo delikatna . Specjalnie dla Was przygotowałam prosty przepis, dzięki któremu będziecie mogli również i Wy delektować się tym przysmakiem. Przepisy na inne dania ze szparagami również znajdują sie na blogu.


Poziom trudności: Łatwy

Przygotowanie: około 50 minut


Składniki:

2 pęczki Szparagów (około 20 sztuk)
1 szt. mała Cebula
2 ząbki Czosnku
2 łyżki Masła
2 średnie Ziemniaki
70 ml Śmietany kremówki
Sól morska i pieprz do smaku

1l bulionu warzywnego lub drobiowego ( 4 marchewki, 2 pietruszki, 1/2 selera, por, mała cebula, zielenina np natka pietruszki, ziele angielskie, liść laurowy plus kawałek kurczaka jeżeli wywar jest drobiowy)

Dodatki do wyboru: świeża bazylia, ser Camembert, starty parmezan, grzanki zwykłe lub ziołowe, prażone płatki migdałów


Bulion warzywny lub drobiowy: Na bazie podanych warzyw gotujemy bulion. Wszystkie warzywa obieramy, cebulę tniemy na ćwiartki. Mięso myjemy i oczyszczamy. W dużym garnku na odrobinie oliwy podsmażamy delikatnie cebulę. Następnie wlewamy 1,5 litra wody, dodajemy wszystkie warzywa, liść laurowy, ziele angielskie oraz mięso. Zagotowujemy w międzyczasie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Po zagotowaniu wywaru dodajemy ziemniaki pokrojone w ćwiartki. Możemy wrzucić młode liście selera i zieloną część pora. Nadają wywarowi ciekawy, intensywniejszy smak ale możemy ten krok pominąć. Gotujemy do momentu aż ziemniak będzie prawie ugotowany. Gotowy wywar przecedzamy przez sito do oddzielnego garnuszka, odmierzamy 1 litr na nasz krem i przekładamy do niego same ziemniaki. Gotujemy na małym ogniu.

W trakcie gotowania wywaru przygotowujemy szparagi. Myjemy je i osuszamy.  Odłamujemy twarde końcówki. Mój najlepszy sposób to: trzymamy szparagi jedną ręką za końcówkę a drugą mniej więcej na 2/3 długości. Delikatnie naginamy i wtedy łatwo ocenić gdzie zaczyna się stwardniała część łodygi, poprzez widoczny opór na ugięciu. Szparagi przeważnie pękają w tym miejscu, jeżeli mocniej zegniemy. Przygotowane szparagi tniemy w mniejsze kawałki (około 2cm).

Na patelni rozpuszczamy masło i wrzucamy posiekany czosnek. Po chwili wrzucamy pokrojoną cebulkę. Kiedy odrobinę zmieknie dodajemy szparagi. Doprawiamy do smaku solą. Podsmażamy 3-4 minuty, mieszając od czasu do czasu. Przekładamy do garnuszka z gorącym bulionem. Gotujemy przez około 5 minut. Zdejmujemy z ognia. Jeżeli chcemy możemy odłożyć kilka główek szparagów do ozdoby kremu. Używając blendera ręcznego lub kielichowego miksujemy zupę na gładki krem (1-2 minuty). Pod koniec dodajemy kremówkę. Chwilę miksujemy.

Gotowy krem dekorujemy na talerzu wybranymi dodatkami typu grzanki, płatki migdałów, parmezan, ser Camembert i inne.

Dodaj komentarz